Denizanası

Bilimsel Adı: Aurelia aurita

Coğrafi Dağılımı: Tüm dünya

Denizlerde bulunan deniz anaları %99 sudan oluşur ve solunum, boşaltım ve dolaşım sistemleri yoktur. Vücutlarını kaplayan bir zar ile oksijeni dağıtarak nefes alırlar.

Vücutları şeffaf olup yüzlerce dokungaçla kaplıdır. Bu dokungaçları avlarını (küçük kabuklular, balık yumurtaları ve balık larvaları) paralize etmek için kullanırlar ve ardından avlarını küçük ağızlarından midelerine indirirler. Yetişkin deniz anaları 40 cm’ye varan bir çapta olabilirler!

Ay deniz anası, düşük oksijenli ortamlara ve deniz suyundaki tuz oranındaki değişikliklere güçlü bir şekilde dayanabildiğinden tüm dünyaya yayılmış bir durumdadır. Zirai gübreler, iklim değişikliği ve aşırı avlanma, deniz analarının dünyanın dört bir yanında nüfusunun artmasına yardımcı olmaktadır. Ay balığı ve deniz kaplumbağaları, deniz analarını avlayan en önemli yırtıcılar olup sayılarının azalması da deniz analarının kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına neden olmaktadır ve bu da besin zincirindeki dengenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.