Macaw Papağanları

Yakından görmesek de konuşkanlıkları ve taklit ettiği sesler ile hepimizin çok iyi tanıdığı papağanları artık Emaar Akvaryum’da ziyaret edebilirsiniz.

Papağanlar konuşkanlıkları hatta gevezelikleri ile kuş ailesinin en ünlü olan türlerindendir. Birçok papağan sesleri taklit edebiliyor. Öyle ki Puck adında bir pareket papağanı 1728 kelime hafızasıyla Guinness rekorlar kitabına girmeyi başardı.

Papağan türlerinden gri papağanlar, pareketler, Amazon papağanları ve macaw papağanları sesleri en iyi taklit eden türlerdir.

Doğada yaşayan papağanlar sürülerindeki diğer bireylerin seslerini taklit ediyor ve böylece sürü içinde birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar. Bu iletişim onlar için hayati öneme sahip. Birbirlerine tehlike anında haber verebildikleri gibi başka yırtıcı hayvanları da taklit ettikleri sesler ile kandırarak tehlikeyi bertaraf edebiliyorlar.  Mesele bir yılan yaklaştığında kartal sesi çıkararak yılanı korkutup kaçırmayı başarabiliyorlar. Evcil olan papağanlar telefon, kapı zili veya insan seslerini taklit edebiliyor. Hatta turistik bölgelerdeki bazı papağan türleri turistlerin fotoğraf makinesinin sesini taklit edebiliyor. Papağanların bu sesleri taklit etmesindeki en önemli sebep ise sesleri sürülerindeki bireylerin sesleri sanarak bu sesleri öğrenmeleri gerektiğini sanmaları. Böylece bu sesleri taklit ederek sürülerindeki bireyler ile iletişim kuruyorlar.

4 yaşındaki bir çocuk kadar akıllı

Papağanlar taklit yeteneklerinin yanı sıra çok da akıllı kuşlardır. Sesleri taklit edip konuşmadan ziyade iyi öğrenme becerileri vardır ve söyledikleri kelimeleri objeler ve durumlar ile ilişkilndirebilirler. Mesele bir obje kullanabilirler. Bilim insanları papağanların 4 yaşındaki bir çocuk zekasına sahip olduğunu bile düşünüyor.

Ayaklarıyla yemek yiyebilen tek kuş türü

Papağanların her bir ayağında 2’si öne 2’si arka tarafa dönük 4 ayak parmağı vardır. Bu kuvvetli ayakları ile uzun süreler dallara tırmanabilir, bir daldan diğerine atlayarak geçebilirler. Ayrıca ayaklarını insan eli gibi kullanarak bir obje tutabilir, yemeği ağızına götürebilir, yemek yiyebilirler. Daha da ilginci, papağanlar da insanlar gibi solak veya sağlak olabiliyorlar.

En yaşlı papağan 100 yaşında

Papağanların yaşam ömrü türlerine göre değişiklik gösterir. Macaw papağanları en uzun ömürlü türdür. Küçük türler 15-20 yıl, orta boy papağanlar 25-30 yıl, büyük papağanlar ise 60-100 yıl arası yaşayabiliyor.  Charlie adında mavi-sarı papağanın 100 yıldan daha uzun süre yaşadığı düşünülse de kayıtlara geçmiş en uzun yaşayan papağan rekoru ise Cookie adında bir papağana ait, tam 81 yıl yaşamıştır.

Macaw papağanları

Papağan ailesinin en büyük türleri olan macaw papağanları en çok bilinen papağan görüntüsüne sahiptir. Güçlü yay biçiminde bir gagaları sert yiyecek ve objeleri kırabilir. Gür sesleri büyük yağmur ormanlarında varlıklarını belli etmelerinde büyük rol oynar. Göz kamaştırıcı güzellikte renkli türyleri vardır.

Macaw papağanları bir şeyler keşfetmeyi seven zeki ve meraklı kuşlardır. Çevrelerinde neler olup bittiğinin farkında olan ve yırtıcılara karşı etrafını dikkatli izleyen canlılardır.

Macaw papağanları ayak parmaklarını el gibi kullanarak objeleri tutabilir, yemeklerini yiyebilirler. Hatta buldukları değişik objelerle oyun oynayabilir, bunları değişik açılara çevirip inceleyebilirler, dilleri ile tadına bakıp buldukları objenin ne olduğunu keşfetmeye çalışırlar.

Sümbülara Papağanları (Anodorhynchus hyacinthinus)

Sümbülara (Anodorhynchus hyacinthinus - Hyacinth macaw) papağanları dünyanın bilinen en büyük uçan papağan türüdür. Koyu mavi parlak tüyleri ve gözleri etrafındaki sarı hareler ile macaw papağan ailesinin en ilgi çeken ve en büyük türleridir, kanat boyu 130 cm’e kadar ulaşabilir.  

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne göre nesli tükenme riski altında olan sümbülara papağanlar için dünyada hayvanat bahçeleri tarafından çeşitli yetiştirme programları yürütülüyor. Emaar Akvaryum da dünyada yürütlen yetiştirme programlarının bir parçası olacak. Papağanlar için hazırlanan alanda üreyebilecekleri özel bölümler tasarlandı. Emaar Akvaryum’un uzman ekibi gözetiminde yapılacak çalışmalar ile neslin devamı sağlanacak.

Gülçü gagalar

Görebileceğiniz en kuvvetli fındıkkıran sümbülara papağanın gagasıdır, hatta bir insanın eklemlerini bile kolayca kırabilecek güce sahiptir.  Gagaları o kadar güçlüdür ki en sert kabuklu fındık olan Brezilya fındığını kolayca kırabilir. Hatta hindistan cevizini bile bu güçlü gagası ile rahatlıkla kırabilir.

details